Scopul nostru ca biserică

De ce existăm, până la urmă, ca biserică?

Scriptura ne arată că Biserica există pentru a lăuda slava, gloria Lui Dumnezeu (Efeseni 1:4-6;11-12); pentru a întoarce privirile umanității È™i ale întregului Univers înspre persoana, caracterul È™i planurile Lui (Efeseni 3:8-11)!

Viziunea noastră

Știm că Biserica există în È™i prin Hristos (Efeseni 2:21-22), ea îÈ™i conturează scopul existenÈ›ei din scopul Lui Hristos, acela de a pune în lumină gloria Lui Dumnezeu înaintea unui Univers în degradare È™i a unei lumi căzute, pentru ca toată existenÈ›a să se întoarcă cu faÈ›a înspre El. Pentru ca să È™tie cum să-È™i împlinească scopul, Biserica învață tot de la Hristos. De aceea, când discutăm despre viziunea Bisericii, vorbim despre urmarea exemplului Lui Hristos.

Departamente

• Rugăciune

• Invățătură

• Evanghelizare

• Ucenicie

Mai jos sunt enumerate modurile în care vrem să urmăm exemplu Lui Hristos

Painted Green Arrow

SCOP ȘI VIZIUNE

Biserica nu poate fi disociată de Hristos. O comunitate despărÈ›ită de Hristos poate fi orice, dar nu poate fi Biserică. Biserica este trupul al cărui cap este Hristos (Efeseni  4:15; 5:23; Coloseni 1:18), este clădirea a cărei piatră din capul unghiului este Hristos (Marcu 12:10; Efeseni 2:20; 1 Petru 2:6), Biserica este edificiul a cărui temelie este Hristos (Matei 7:24-25). De aceea identificarea scopului Bisericii începe cu identificarea scopului avut de Hristos pe pământ. Cu siguanță È™tim că El a venit să trăiască, să fie batjocorit, să moară È™i să învieze, pentru ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veÈ™nică (Ioan 3:16). Și numai El putea să facă asta (Romani 3:25)! Însă toată viaÈ›a, moartea È™i învierea Lui pun în lumină înaintea lumii căzute, Numele, Persoana, FiinÈ›a unui Dumnezeu drept È™i iubitor care iniÈ›iază re-legarea relaÈ›iei cu omul pierdut. Domnul Isus spune în Ioan 17:4,6 : “Eu Te-am proslăvit pe pământ, am sfârÈ™it lucrarea pe care Mi-ai dat-o s-o fac. Am făcut cunoscut Numele Tău oamenilor pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau, È™i Tu Mi i-ai dat; È™i ei au păzit Cuvântul Tău.” Această glorificare, proslăvire a Lui Dumnezeu Tatăl este scopul venirii Lui Hristos. Este mesajul menit să întoarcă privirile întregului Univers înspre frumuseÈ›ea, sfinÈ›enia, dreptatea, dragostea, bunătatea, mânia, omniprezenÈ›a, omniÈ™tienÈ›a, omnipotenÈ›a, imensitatea gloriei FiinÈ›ei Lui Dumnezeu! Acesta este È™i scopul Bisericii: glorificarea, slăvirea, proslăvirea Lui Dumnezeu! Transmiterea mesajului menit să întoarcă toate privirile înspre Dumnezeu!.

Astfel, existența și mesajul Bisericii sunt menite ca să laude slava Lui Dumnezeu (Efeseni 1:4-6;11-12).

1. Sfințenie

În primul rând, Evanghelia este mesajul împăcării omului cu Dumnezeu prin jertfa Lui Isus Hristos, care a fost adusă pentru spălarea păcatelor (Ioan 3:16). Nu se poate pretinde răspândirea Evangheliei È™i deci glorificarea Lui Dumnezeu concomitent cu trăirea în păcat (Romani 6:12-13; Levitic 19:2; Ps. 93:5; 1 Petru 1:16)! Este o contradicÈ›ie în termeni. Aceasta face din cei care nu înÈ›eleg această realitate, cel mai puternic argument al ateilor împotriva creÈ™tinismului!