DESPRE NOI

Venim din toată România și nu numai!

Suntem din Bihor, Bistrița, Brașov, Dâmbovița, Suceava, Mureș, Maramureș, București, Timișoara, Argeș, Cluj, Buzău și Mehkerek.

Suntem builders, cleaners, nursery teachers, muncitori pe calea ferată, grădinari etc. Uneori ne întrebăm cum e posibil ca oameni care provin din zone din țară atât de numeroase și care au profesii atât de diverse, să poată forma o comunitate, o unitate. Cu siguranță e Harul Lui Dumnezeu manifestat în Hristos, prin care El dărâmă orice zid  care ne-ar putea despărți. Pentru aceasta Îi suntem recunoscători!

Comunitatea noastră s-a format în anul 2007 din numai câteva familii. Un total de 13 persoane. Prima noastră locație a fost în Mill Hill, în clădirea Bisericii John Keble de pe Deans Lane. Mai apoi ne-am mutat în locația din Stanmore, și apoi în locația actuală din Harrow Wealdstone Methodist Church.

Cei care participăm la serviciile divine suntem între 60 și 100 de persoane. Dar creștem, (mai ales dacă luăm în considerare că biserica are în jur de 50 de copii).

Surorile din comunitatea noastră gătesc foarte bine, însă nu o sa vă dăm mai multe informații despre asta ci vă lăsăm să vă convingeți singuri.

Frații își mai încearcă abilitățile de pescuit și aptitudinile sportive… cum ziceam, încearcă.

Suntem sociabili, așa că dorim să nu vă surprindă că vă abordăm la sfârșit de program dorind să ne cunoaștem mai bine.

Oricine este binevenit, însă ne bucurăm mult de cei care vin și formează o echipă împreună cu noi, pentru înaintarea Evangheliei și pentru Gloria Lui.

Nu ne considerăm biserica ce a ajuns la desăvârșire dar știm că suntem pe drumul sfințirii, al devenirii, al unei tot mai mari asemănări cu Isus Hristos și de aceea alergăm cu stăruință, împreună, în alergarea care ne stă înainte având privirea ațintită la Căpetenia și Desăvârșirea credinței noastre, adică la Isus Hristos.

Acelora dintre cei care citesc aceste rânduri, care înțeleg că biserica este mai mult decât un loc călduț, mai mult decât o evidență membrală, mai mult decât o succesiune de programe, ci este un drum al devenirii, este provocarea alergării pentru Gloria Lui Dumnezeu, le putem spune cu drag că îi așteptăm alături de noi, să fie și să devină un “IZVOR AL VIEȚII”.

Echipa de la “Izvorul Vietii”